Måling: Tilgængelighed 2006 - 2011

Målinger i perioden 2006 til 2011
?
Kortforsyningen har opsamlet data til brug ved de månedlige driftberegninger siden 2006.

Nedenfor kan du aflæse resultater for den enkelte måned og opsamlet pr. år:

 


Historisk driftsmåling: 2011

TidsrumHverdage
08-16
Øvrig tid
06-24
Alle dage
00-06
Samlet
Beregnet
- hele året 2011
97,74%97,56%98,11%97,74%
December 201196,11%99,16%99,40%98,53%
November 201196,41%99,23%99,12%98,51%
Oktober 201196,87%98,71%99,21%98,42%
September 201196,09%98,35%98,96%97,95%
August 201198,35%98,41%97,55%98,18%
Juli 201197,88%97,11%97,97%97,50%
Juni 201197,98%99,3299,6399,18%
Maj 201197,37%93,4296,9695,20%
April 201198,81%96,9498,9597,82%
Marts 201198,45%96,1696,6096,84%
Februar 201199,21%97,9798,6998,44%
Januar 201199,37%95,9694,2896,31%

 

Historisk driftsmåling: 2010

TidsrumHverdage
08-16
Øvrig tid
06-24
Alle dage
00-06
Samlet
Beregnet
- hele året 2010
98,79%97,92%96,54%97,78%
December 201099,38%98,31%97,42%98,33%
November 201099,24%97,69%96,74%97,83%
Oktober 201098,28%97,87%97,65%97,91%
September 201098,69%97,46%97,21%97,70%
August 2010 *)97,87%98,27%96,82%97,81%
Juli 201099,25%99,26%98,48%99,08%
Juni 201099,42%98,64%96,48%98,29%
Maj 201099,77%99,02%97,12%98,70%
April 201098,03%96,07%93,74%95,88%
Marts 201098,81%97,29%95,14%97,12%
Februar 201099,18%97,12%94,27%97,00%
Januar 201097,57%98,04%97,36%97,76%
Bemærk: *)
August måneds måling afspejler fejl under de automatiske opdateringer af databasetabeller med deraf følgende nedbrud, som skete de første dage i måneden.

Når de første dage udelades, er der i resterende måned, registreret en oppetid på 99.74% på hverdage mlm 08-16 og 98,80% for Øvrig tid.

 

Historisk driftsmåling: 2009

TidsrumHverdage
08-16
Øvrig tid
06-24
Alle dage
00-06
Samlet
Beregnet
- hele året 2009
96,82%93,54%88,67%93,07%
Dec. 2009 ***)99,91%98,90%97,37%98,73%
November 200999,04%97,28%90,28%95,92%
Oktober 200999,30%95,34%90,86%95,14%
September 2009 **)90,60%81,91%82,21%84,20%
August 200999,11%95,46%87,68%94,33%
Juli 200999,97%96,70%91,05%96,08%
Juni 2009 *)99,11%91,90%86,35%92,04%
Maj 200993,48%93,13%81,98%90,41%
April 200998,55%96,00%89,81%94,99%
Marts 200992,32%97,19%91,17%94,52%
Februar 200991,31%86,59%87,03%87,82%
Januar 200999,11%92,06%88,25%92,70%
Bemærk: *)
Juni måneds måling er beregnet ud fra opsamlede log-informationer i perioden fra 1/6 til 22/6, da det måletekniske system var ude af drift i perioden 22/6 til d. 3/7.
Bemærk: **)
Månedens driftresultat er påvirket af drift-ustabiliteten i dagene 10. – 16. september 2009.
Se særskilt opsummering af hændelsen under "Seneste nyheder" d. 24.09.2009
Bemærk: ***)
Grundlaget for månedens driftresultat er ændret i måneden.
D. 2. december 2009 blev referenceforspørgslerne tilrettet, så de afspejler nutidens arkitektur og forbrug. Oppetidsberegning for 1. december bygger på tidligere grundlag, mens driftsmåling i perioden 2. - 31.december er beregnet på baggrund af opdateret grundlag.
Dokumentet: Beskrivelse af driftsmåling der dokumenterer driftberegningsgrundlaget, er opdateret i henhold til de nye forespørgsler.


Historisk driftsmåling: 2008

TidsrumHverdage
08-16
Øvrig tid
06-24
Alle dage
00-06
Samlet
Beregnet
- hele året 2008
99,50%97,61%97,36%98,00%
December 2008 **)%%%%
November 200898,16%91,09%86,58%91,53%
Oktober 200899,77%99,94%99,89%99,88%
September 200899,76%99,39%98,66%98,88%
August 200899,95%99,99%99,94%99,97%
Juli 200899,93%98,36%98,12%98,69%
Juni 200899,80%99,91%99,59%99,81%
Maj 200899,44%99,96%99,83%99,81%
April 200899,30%97,33%99,22%98.26%
Marts 200899,95%99,99%99,77%99,92%
Februar 200899,96%98,36%98,84%98,87%
Januar 2008 *)98,43%89,43%90,56%92,34%
*)
Bemærk: I weekenden/dagene d. 5-7. januar var Kort & Matrikelstyrelsen uden Internetforbindelse. Dette berørte adgangen til KMS' online tjenester, - heriblandt også Kortforsyningen.
**)
Bemærk: På grund af måleteknisk nedbrud kombineret med manglende backup, er der ikke fortaget måling for december måned.

 

Historisk driftsmåling: 2007

TidsrumHverdage
08-16
Øvrig tid
06-24
Alle dage
00-06
Samlet
Beregnet
- hele året 2007
99,38%99,03%98,84%99,07%
December 200799,57%99,97%99,91%99,88%
November 200799,98%99,29%99,28%99,45%
Oktober 200799,61%99,95%99,72%99,81%
September 200798,87%98,57%95,60%97,90%
August 200799,60%99,89%99,54%99,73%
Juli 200799,76%99,94%99,35%99,75%
Juni 2007 **)99,76%99,98%99,81%99,88%
Maj 200799,19%99,70%99,35%99,59%
April 2007 *)99,63%97,48%99,35%98,38%
Marts 200798,55%94,59%94,51%95,51%
Februar 200798,70%98,99%99,80%99,16%
Januar 200799,30%99,98%99,80%99,78%
*)
Bemærk at beregningen i perioden 26.-30/4 2007 kun baserer sig på 1 forespørgsel, mod normalt 9
**)
Bemærk at resultatet afspejler driftssituationen i måneden. Derudover var Kortforsyningen planlagt utilgængelig lørdag d. 9. juni i tidsrummet fra kl. 11:00 - kl. 22:00, på grund af KMS' nye nødstrømsgenerator blev sat i drift.

 

Historisk driftsmåling: 2006

TidsrumHverdage
08-16
Øvrig tid
06-24
Alle dage
00-06
Samlet
December 200699,91%98,96%99,77%99,37%
November 200699,55%98,06%97,28%98,22%
Oktober 200699,87%99,87%99,31%99,73%
September 2006
(3 uger)
99,08%99,86%98,45%99,32%